Sari la conținut
Bugetul unui comunicat de presă în 2026: tarife reale și unde se pierd banii
Comunicate de presa

Bugetul unui comunicat de presă în 2026: tarife reale și unde se pierd banii

Un comunicat de presă pare cea mai ieftină formă de comunicare a unei companii: un text de o pagină, câteva adrese de e-mail și, teoretic, vizibilitate. În practică, factura finală se formează din cinci-șase componente separate, dintre care redactarea este de obicei cea mai mică. Diferența dintre un buget anual de 5.000 de lei și unul de 30.000 de lei nu vine din calitatea textului, ci din canalele alese, din clauzele contractuale și din ce se măsoară după apariție.

Costul unui comunicat nu este prețul textului

Companiile care cer o ofertă pentru „un comunicat de presă” primesc, în general, un tarif pentru redactare. Acela acoperă între 15% și 25% din costul total al operațiunii, dacă textul chiar ajunge publicat undeva. Restul se împarte între distribuție, publicare plătită, materiale vizuale, monitorizare și timpul intern consumat cu aprobări.

Structura reală arată așa: redactare și corectură, adaptarea textului în două-trei variante, distribuția către redacții și către o platformă de comunicate, una sau mai multe publicări plătite, eventual un material vizual, apoi raportarea aparițiilor. La acestea se adaugă orele interne — brief, validare tehnică, avizare juridică, aprobare — care nu apar în nicio ofertă, dar se plătesc în salarii.

Toate cifrele de mai jos sunt orientative, exprimate fără TVA și valabile pentru piața din România la nivelul anului 2026. Cota standard de TVA este de 21%, deci un buget net de 20.000 de lei înseamnă 24.200 de lei plătiți efectiv, cu excepția situațiilor în care furnizorul este neplătitor de TVA.

Tarife orientative în 2026, pe fiecare componentă

  • Redactare comunicat, 400–600 de cuvinte: 150–350 de lei la un colaborator generalist, 350–700 de lei la un redactor cu experiență de presă, 700–1.400 de lei pentru domenii tehnice sau reglementate, unde documentarea consumă timp suplimentar.
  • Variante de text pentru mai multe publicații: plus 40–60% din tariful de redactare, pentru două-trei rescrieri.
  • Traducere în engleză: 45–90 de lei pe pagina standard de 1.800 de caractere; 90–160 de lei pentru terminologie specializată.
  • Distribuție prin platforme de comunicate: 100–300 de lei pe comunicat sau abonamente de 250–800 de lei pe lună.
  • Publicare plătită pe site de nișă cu trafic mic: 150–400 de lei.
  • Publicare pe site regional sau vertical cu trafic real (30.000–150.000 de vizite lunare): 600–2.000 de lei.
  • Publicații naționale de business: 2.500–9.000 de lei pentru un advertorial; poziționarea pe prima pagină sau includerea în newsletter adaugă 50–100%.
  • Link fără atribut „nofollow”: majorare de 30–60% față de tariful de bază, acolo unde publicația acceptă.
  • Fotografie și grafică: 500–1.500 de lei o ședință foto scurtă, 150–300 de lei un portret corporate, 250–700 de lei un grafic sau o infografică simplă.
  • Monitorizare și raportare apariții: 250–900 de lei pe lună pentru o companie mijlocie.
  • Colaborare cu agenție: 5.000–12.000 de lei pe lună pentru un IMM, 15.000–35.000 de lei pentru companii cu comunicare complexă, 4.000–15.000 de lei pentru un proiect punctual.

La acestea se adaugă costul intern. Un comunicat consumă în medie între cinci și zece ore de muncă în companie, iar la un cost intern de 70–150 de lei pe oră asta înseamnă încă 350–1.500 de lei per material, invizibili în bugetul de marketing, dar reali în cel de personal.

Trei bugete-model, calculate pe an

Microîntreprindere locală de servicii, șase comunicate pe an. Redactare 1.800 de lei, distribuție prin platformă 900 de lei, patru publicări plătite pe site-uri locale 1.400 de lei, materiale vizuale 800 de lei. Total aproximativ 4.900 de lei net, adică 5.929 de lei cu TVA. La circa 20–25 de apariții confirmate, costul mediu pe publicare ajunge la 200–245 de lei.

IMM cu vânzare B2B, douăsprezece comunicate pe an. Redactare 7.200 de lei, variante de text 2.000 de lei, distribuție 3.000 de lei, șase publicări plătite pe site-uri verticale 7.200 de lei, monitorizare 5.400 de lei, materiale vizuale 3.000 de lei. Total aproximativ 27.800 de lei net, 33.638 de lei cu TVA, fără orele interne.

Companie cu lansări de produs și comunicare continuă. Retainer de agenție 96.000 de lei pe an, trei campanii cu publicări plătite în presa națională 36.000 de lei, producție foto-video 15.000 de lei. Aproximativ 147.000 de lei net, plus un cost intern de 20.000–40.000 de lei.

Unde se pierd banii: scurgerile care nu apar în ofertă

Pachetele „publicare pe 100 de site-uri”. Costă 500–1.500 de lei și par cea mai bună afacere din listă. În realitate, majoritatea domeniilor din astfel de rețele au sub 1.000 de vizite organice pe lună. Verificarea durează zece minute: se cere lista completă de adrese înainte de plată și se testează fiecare domeniu într-un instrument de estimare a traficului.

Textul scris ca reclamă. Un comunicat care începe cu „lider de piață” și continuă cu trei paragrafe despre misiunea companiei este refuzat de redacțiile care selectează materiale. Bugetul de distribuție se transformă atunci în buget de publicare garantată, adică în cea mai scumpă formă de vizibilitate.

Conținutul identic multiplicat. Același text publicat pe treizeci de domenii este, în practică, indexat pe două sau trei. Restul apar ca duplicate. Rescrierea în trei variante costă câteva sute de lei; ignorarea ei poate anula întregul buget de distribuție.

Alegerea greșită între comunicat și material explicativ. Un comunicat clasic are o durată de viață scurtă: trafic în primele 72 de ore, apoi aproape nimic. Un material de tip editorial, care explică un proces și răspunde la o întrebare pe care oamenii chiar o caută — cum este un articol despre ce se întâmplă cu ploșnițele care fug în timpul tratamentului de dezinsecție — costă cu 50–100% mai mult la redactare, dar continuă să aducă vizite lunar, ani la rând. Pentru firmele de servicii, raportul dintre cele două tipuri de conținut este cea mai importantă decizie de buget din tot planul de comunicare.

Articolele care dispar. O parte dintre site-urile care vând publicări șterg materialele după șase sau douăsprezece luni, ori le mută pe adrese care returnează eroare. Dacă în contract nu există o clauză de permanență, banii au cumpărat un an de expunere, nu un activ.

Volumul fără informație. Douăsprezece comunicate pe an care anunță aceleași lucruri costă mai mult și produc mai puțin decât patru materiale construite pe date proprii: statistici din operațiuni, un studiu intern pe baza de clienți, o comparație de prețuri pe doi ani. Datele originale sunt singurul lucru pe care redacțiile îl preiau gratuit.

Calendarul. Un material trimis vineri după-amiaza, în august sau în ziua unui eveniment major din economie costă exact la fel ca unul trimis marți dimineața, în septembrie, dar are jumătate din șansele de preluare.

Indicatorii de cost care arată dacă bugetul lucrează

Fără trei-patru cifre urmărite constant, discuția despre eficiența bugetului rămâne subiectivă. Minimul verificabil arată astfel:

  • Cost pe publicare confirmată: bugetul total împărțit la numărul de apariții verificate. Un reper rezonabil pentru un IMM este 150–400 de lei. Peste 600 de lei, fără nicio apariție în presa națională, bugetul este prost alocat.
  • Cost pe vizită venită din presă: măsurabil doar cu parametri de campanie pe fiecare link plasat. Între 3 și 15 lei este acceptabil pentru servicii B2B; peste 40 de lei, publicarea plătită devine mai scumpă decât publicitatea în căutare.
  • Cost pe lead: 200–800 de lei pentru servicii B2B din România. Comparația corectă se face cu costul pe lead din campaniile plătite ale aceleiași firme, nu cu o medie de piață.
  • Rata de preluare gratuită: din zece trimiteri, două-patru apariții neplătite indică un subiect cu valoare de știre. Zero preluări în trei luni înseamnă că problema este în material, nu în lista de contacte.
  • Supraviețuirea la douăsprezece luni: procentul de articole încă indexate și accesibile după un an. Sub 70% este semn că furnizorii de publicare trebuie schimbați.

Clauzele care schimbă prețul real, nu cel din ofertă

Diferența dintre două oferte de 1.200 de lei pentru aceeași publicație stă aproape întotdeauna în ce scrie, sau nu scrie, în contract. Câteva clauze modifică semnificativ valoarea primită: termenul de publicare, cu maximum cinci-zece zile lucrătoare de la aprobarea textului; permanența articolului, minimum 24 de luni, cu obligație de rambursare în caz de ștergere; tipul de link și atributele aplicate; raportul final cu adrese și capturi de ecran; și formularea de pe factură, care trebuie să descrie serviciul efectiv prestat, pentru ca cheltuiala să fie justificată la o verificare fiscală. Utilă la negociere este și plata în tranșe: 50% la comandă, 50% după verificarea aparițiilor.

Cum se reașază bugetul când cifrele nu ies

Primul pas util este inventarul: toate facturile din ultimele douăsprezece luni, grupate pe redactare, distribuție, publicare plătită, producție vizuală și monitorizare, plus o estimare a orelor interne. În multe firme mici, exercițiul arată că 60–70% din buget a mers în publicări pe site-uri fără trafic verificabil, iar sub 10% în producția de conținut.

Realocarea rezonabilă mută banii din cantitate în calitate: mai puține publicări, dar pe domenii cu audiență demonstrabilă; texte scrise pornind de la date proprii; două-trei materiale explicative pe an, gândite să rămână relevante; și un instrument minim de măsurare, care costă câteva sute de lei pe lună și previne pierderi de mii. Pentru majoritatea firmelor de servicii din România, un buget anual de 8.000–15.000 de lei net, cheltuit după această logică, produce rezultate mai bune decât 30.000 de lei împărțiți la pachete cu sute de apariții nominale.