În modă, ideea că un brand mic eșuează din lipsă de creativitate este rareori adevărată. Ceea ce se întâmplă mai des este mult mai banal: colecția a fost calculată pe un deviz cu două rânduri — materialul și manopera — în loc de cincisprezece. Restul costurilor apar oricum, doar că apar după ce prețul de raft a fost deja tipărit pe etichetă, iar atunci singura variabilă care se mai poate ajusta este marja.
Textul de mai jos descompune costurile unei serii mici produse în România în 2026: prețuri orientative pentru materiale și manoperă, un deviz complet pe un singur model, pragul de la care seria se acoperă și punctele în care banii se scurg fără să fie observați. Cifrele sunt intervale de piață pentru comenzi mici, nu oferte ferme, și variază semnificativ în funcție de atelier, furnizor și volum.
Costul complet pe piesă, nu prețul primit de la atelier
Prima eroare de calcul este confuzia dintre „cât mă costă cusutul” și „cât mă costă piesa”. Prețul comunicat de atelier acoperă manopera, uneori și accesoriile mărunte, dar niciodată tiparul, prototipurile, ambalajul, fotografia, curieratul, retururile sau capitalul blocat în stoc. Un deviz utilizabil are trei straturi:
- costuri directe variabile — țesătură, manoperă, accesorii, ambalaj primar; se multiplică cu fiecare bucată produsă;
- costuri de serie — tipar, gradare, prototipuri, ședința foto, fișele de produs; se plătesc o singură dată și se împart la numărul de bucăți;
- costuri variabile de vânzare — livrare, comision de procesare a plății, provizion pentru retur, ambalaj secundar; apar doar la piesa vândută.
Regula practică folosită de brandurile care vând exclusiv online este un preț de raft de 2,5–3 ori costul complet. Dacă intenția este și distribuția prin magazine multibrand, unde marja partenerului ia 45–55% din prețul final, multiplicatorul trebuie să pornească de la 4. Un brand care calculează 2,2× și apoi descoperă că mai are de plătit marketing, reduceri și retururi rămâne cu o marjă netă în jurul a zero.
Materiale și manoperă: prețuri orientative pentru 2026
La cantități mici, materialul este de regulă cea mai mare linie din deviz. Prețurile de mai jos sunt valabile pentru comenzi de sub 150 de metri; peste 300 de metri, aceleași referințe scad cu 25–40%.
- jerseu bumbac 180–220 g/mp: 40–70 lei/metru liniar la lățime 180 cm;
- poplin bumbac pentru cămăși: 35–65 lei/metru;
- in 100%: 60–120 lei/metru;
- viscoză, lyocell, amestecuri fluide: 45–90 lei/metru;
- lână amestec pentru sacouri și pantaloni: 110–260 lei/metru.
Consumul realist, cu pierderi la croit incluse, este de 1–1,3 metri pentru un tricou, 1,7–2 metri pentru o cămașă, 2,2–2,8 metri pentru o rochie midi. Manopera în sistem lohn, la ateliere care acceptă serii mici, se situează în 2026 în jurul a 20–35 lei pentru un tricou, 70–120 lei pentru o cămașă clasică, 100–200 lei pentru o rochie căptușită și 280–500 lei pentru un sacou structurat. Atenție la cantitatea minimă: atelierele mici lucrează de la 25–50 bucăți pe model, cele industriale cer 300–500 de bucăți pe model și culoare, iar furnizorii de țesături din import impun frecvent 100–300 de metri pe culoare.
Costurile de dinaintea primei vânzări
Sunt cheltuielile care nu se văd în produs, dar se plătesc integral înainte de a exista o singură comandă. Pentru un model nou: tiparul de bază 300–900 lei, gradarea pe 5–6 mărimi 150–400 lei, fiecare prototip 150–500 lei (rareori e suficient unul singur; două sau trei iterații sunt normale). Se adaugă etichetele țesute (0,6–1,5 lei/bucată la 500 de bucăți), eticheta de compoziție (0,3–0,8 lei), hangtag-ul (0,5–1,5 lei) și ambalajul (1,5–6 lei, în funcție de cât de mult branding se pune pe cutie).
Conținutul vizual este linia pe care bugetele mici o subestimează sistematic. O ședință foto cu model costă în 2026 între 2.500 și 6.000 de lei: fotograf 1.200–3.000 lei/zi, model 500–1.500 lei/zi, studio 300–800 lei/zi, styling și machiaj 400–900 lei. Refacerea ei, pentru că lumina nu a redat corect culoarea țesăturii, este o cheltuială frecventă și complet evitabilă printr-un test înainte de producție.
Tot aici intră și micile investiții de fidelizare, care au un cost neglijabil față de impactul lor: un bilet scris de mână strecurat în colet costă sub un leu și influențează măsurabil rata de revenire, iar despre cum se redactează astfel de mesaje fără să sune artificial există un ghid separat, Sfaturi pentru a scrie scrisori de mână în era digitală. Comparativ, o cutie personalizată cu folio poate adăuga 8–12 lei pe colet fără niciun efect demonstrabil asupra vânzărilor repetate.
Un deviz concret: 60 de cămăși din bumbac
Presupunem o serie de 60 de bucăți, un singur model, două culori, șase mărimi, produsă la un atelier din România.
- țesătură: 1,9 metri × 42 lei = 80 lei;
- manoperă lohn: 85 lei;
- accesorii (nasturi, ață, întărituri, etichete): 14 lei;
- ambalaj primar și hangtag: 5 lei;
- cost direct de producție: 184 lei/bucată, adică 11.040 lei pentru serie;
- costuri de serie (tipar 700 lei, gradare 300 lei, două prototipuri 700 lei, alocare foto 2.400 lei): 4.100 lei, adică 68 lei/bucată;
- costuri variabile de vânzare (curier 18 lei, procesare plată 2%, provizion retur la o rată de 22%): 34 lei/bucată vândută.
Costul complet ajunge la 286 lei. La un preț de raft de 549 de lei cu TVA — cota standard aplicabilă îmbrăcămintei este 21% — rămân 454 de lei fără TVA. Marja de contribuție este 454 − 184 − 34 = 236 de lei. Dacă achiziția unui client costă 90 de lei în publicitate, contribuția netă scade la 146 de lei, iar cele 4.100 de lei de costuri de serie se acoperă după 28 de bucăți vândute din 60. Profitul modelului începe abia de la a 29-a piesă. Investiția inițială blocată este de aproximativ 15.100 de lei, recuperabilă în 4–6 luni, cu 50% avans plătit atelierului înainte de croit.
Unde se pierd banii după lansare
Pierderile mari nu se produc la negocierea prețului pe metru, ci după ce marfa a intrat în depozit.
- Curba de mărimi uniformă. Comanda de 10 bucăți pe fiecare din cele șase mărimi este cea mai scumpă decizie „logică” posibilă. O distribuție realistă pentru piese de damă este aproximativ 10% XS, 22% S, 30% M, 22% L, 12% XL, 4% XXL. Distribuția plată lasă 15–20% din serie în mărimile extreme, adică 2.500–3.000 de lei imobilizați în exemplul de mai sus.
- Fragmentarea pe culori. Fiecare culoare suplimentară înseamnă un nou minim de comandă la țesătură și o serie mai scurtă pe fiecare variantă. Trei culori la 60 de bucăți totale înseamnă 20 de bucăți pe culoare, deci 3–4 bucăți pe mărime: stoc epuizat rapid la mijloc și rămas la capete.
- Retururile. În îmbrăcăminte, rata de retur din vânzările online se situează între 15% și 30%. Costul unui retur — curier, recondiționare, reambalare, timp de procesare — este de 25–45 de lei. La 200 de comenzi lunare și o rată de 22%, sunt 1.100–2.000 de lei pe lună care nu apar în niciun deviz de produs.
- Reducerile fără prag calculat. În exemplul dat, piesa contribuie pozitiv atât timp cât prețul depășește 218 lei fără TVA, adică aproximativ 265 de lei cu TVA. La −40% (329 lei) lichidarea încă aduce bani în casă; la −60% (220 lei) fiecare bucată vândută adâncește pierderea. Puține branduri mici cunosc acest prag înainte de a anunța reducerea.
- Stocul mort. 20–30% dintr-o colecție rămâne nevândut la finalul sezonului. Dacă acel procent nu e prevăzut în preț de la început, îl plătește marja.
- Costul de achiziție necorelat cu valoarea coșului. Un CPA de 120 de lei la un coș mediu de 260 de lei elimină practic toată contribuția. Raportul sănătos pentru un brand fără vânzări repetate consistente este un CPA sub 30% din valoarea coșului.
Trei bugete de referință
Pentru planificare, sumele totale necesare până la prima vânzare, incluzând producția, conținutul și platforma:
- test minim — 1–2 modele, 30–50 de bucăți fiecare: 12.000–25.000 de lei;
- colecție capsulă — 4–5 modele, circa 60 de bucăți pe model: 55.000–95.000 de lei;
- colecție sezonieră structurată — 8–12 modele, 100–150 de bucăți pe model: 160.000–280.000 de lei.
La acestea se adaugă capitalul de lucru pentru promovare, între 15% și 25% din vânzările estimate, plus costurile administrative recurente: platformă de comerț electronic 150–500 lei/lună, contabilitate 400–900 lei/lună, depozitare externalizată 4–8 lei pe colet expediat. De verificat separat, cu un consultant fiscal, regimul de impozitare aplicabil și plafonul de înregistrare în scopuri de TVA, majorat în toamna lui 2025; pentru textile se pregătesc, la nivel european, scheme de răspundere extinsă a producătorului, care vor adăuga o contribuție pe unitate în anii următori.
Cifrele de urmărit lunar
Un deviz corect la lansare se degradează dacă nu este verificat în exploatare. Patru indicatori sunt suficienți pentru un brand mic: rata de vânzare a seriei la 8 și la 12 săptămâni (sub 50% la 12 săptămâni anunță reduceri), marja brută pe model, nu pe colecție (modelele sub 40% trebuie reformulate sau eliminate), raportul dintre costul de achiziție și valoarea coșului, și rata de retur defalcată pe model și pe mărime — un model cu retur peste 30% are aproape întotdeauna o problemă de tipar sau de descriere a mărimilor, nu de cerere.
Diferența dintre un brand care rezistă trei sezoane și unul care se oprește după primul stă rareori în estetică. Stă în faptul că al doilea a aflat costul real al piesei abia când a trebuit să o vândă cu 60% reducere.